IB20PT81 ;ALB/CPM - EXPORT ROUTINE 'DGBLRV' ; 24-FEB-94
;;Version 2.0 ; INTEGRATED BILLING ;; 21-MAR-94
;
DGBLRV ;ALB/BOK - PATIENT ADMISSION FORM/BILL REVIEW ; 18 SEP 86 11:00
;;5.3;Registration;**26**;Aug 13, 1993
;
S DGPMDA=+Y G IO
S DGPMDA=0
INS ; -- new insurance logic
N DGIBINS,DGIBDT
D ALL^IBCNS1(DFN,"DGIBINS",2,DGIBDT)
S P=1
Q
21 S Y=DT D DT^DIQ Q
31 W $P(DGINFO,U,1) Q
32 W VA("PID") Q
51 W $S('$D(I(P)):"",$D(^DIC(36,+I(P),0)):$P(^(0),U),1:"") Q
61 W $S($D(I(P)):$P(I(P),U,5),1:"") Q
71 W $S('$D(I(P)):"",$D(^DIC(36,$P(I(P),"^",K),.13)):$P(^(.13),"^",1),1:"") Q
72 W $S($D(I(P)):$P(I(P),U,2),1:"") Q
73 W $S($D(I(P)):$P(I(P),U,3),1:"") Q
81 W $S('$D(I(P)):"",$D(^DIC(36,$P(I(P),"^",1),.13)):$P(^(.13),"^",3),1:"") Q
82 W $S('$D(I(P)):"",$D(^DIC(36,$P(I(P),"^",1),.13)):$P(^(.13),"^",2),1:"") Q
201 W $S($D(DGADX):DGADX,$D(DGSDX):DGSDX,1:"") Q
211 W $S($D(DGSDT):DGSDT,1:"") Q
212 W $S($D(DGADT):DGADT,1:"") Q
EN1 S DIC="^DGPM(",BY="@.01",L=0,FLDS="[DGPMBLRV]",DHD="@"
D EN1^DIP,QUIT K BY,DHD,DIC,DIS,FLDS,I Q
CK ;check logic to see if 3rd party review is asked
;***if this logic is altered, also change line EN1+1 in DIS(0)***
ASK ;print TPR?
I %=2!(%<0) Q
K DGPGM,DGVAR Q
+1 ;;Version 2.0 ; INTEGRATED BILLING ;; 21-MAR-94
+2 ;
+1 ;;5.3;Registration;**26**;Aug 13, 1993
+2 ;
+3 DO LO^DGUTL
START SET DIC="^DPT("
SET DIC(0)="AEQMZ"
DO ^DIC
if Y'>0
GOTO QUIT
SET DFN=+Y
WRITE !,"No admissions on file, will check scheduled admissions",!
GOTO SCHAD
+1 SET DIC("S")="I $P(^(0),U,2)=1"
DO EN^DGPMUTL
KILL DIC
IF Y'>0
WRITE !,"Since an admission was not chosen, scheduled admissions for this patient will be checked",!
GOTO SCHAD
+2 SET DGPMDA=+Y
GOTO IO
WRITE !,"No scheduled admissions on file"
GOTO QUIT
+1 SET DGPMDA=0
IO KILL DIS(0)
SET DGPGM="RET^DGBLRV"
SET DGVAR="DFN^DGPMDA"
WRITE !!,"This report requires 132 column output",!
DO ZIS^DGUTQ
if POP
USE IO
SET X=132
XECUTE ^%ZOSF("RM")
SET DGPMDA=0
KILL DGADT,DGADX,DGINAD,DGSDT,DGSDX,I
SET DGINFO=^DPT(DFN,0)
DO PID^VADPT6
+1 IF DGPMDA
if DGI']""
QUIT
DO D^DIQ
SET DGADT=Y
GOTO INS
SET DGI=^DGS(41.1,DGI,0)
SET Y=DGSDT
DO D^DIQ
SET DGSDT=Y
+3 ;
INS ; -- new insurance logic
+1 NEW DGIBINS,DGIBDT
+3 DO ALL^IBCNS1(DFN,"DGIBINS",2,DGIBDT)
+4 SET P=1
FOR I=0:0
if 'I
QUIT
Begin DoDot:1
KILL DGINAD
if DGI
DO ADDR
SET P=P+1
End DoDot:1
+7 ;
PRT KILL DIC
SET DIC(0)="M"
SET X="DGBILLREVIEW"
SET DIC="^DIC(47,"
DO ^DIC
SET DGY=+Y
GOTO Q
+1 SET P=0
FOR DGLN=0:0
if 'DGLN
SET J=^(DGLN,0)
SET X1=""
WRITE !
FOR K=1:1
if X1']""
DO CKLN
Q WRITE !
DO CLOSE^DGUTQ
QUIT DO ENDREP^DGUTL
KILL DFN,DGPMDA
+2 QUIT
+3 ;
DO @L
if DGIMULT=""
U,6))
21 SET Y=DT
DO DT^DIQ
32 WRITE VA("PID")
+1 ;
EN1 SET DIC="^DGPM("
SET BY="@.01"
SET L=0
SET FLDS="[DGPMBLRV]"
SET DHD="@"
+2 DO EN1^DIP
DO QUIT
KILL BY,DHD,DIC,DIS,FLDS,I
+1 ;***if this logic is altered, also change line EN1+1 in DIS(0)***