PRCHRP10 ;WISC/KMB/CR HISTORY OF PURCHASE CARD TRANSACTIONS ;6/26/98 11:21
;;5.1;IFCAP;**8**;Oct 20, 2000
;Per VHA Directive 10-93-142, this routine should not be modified.
STR1 S FLAG=0
START ;
N AMT,AMT1,ARR,BOC,CC,CP,CSTATUS,DIR,EDATE,EX,F1,F2,FDATE,GTOT,I,LINE1
N LINE2,LINE3,LINE4,LSTATUS,P,PAT,PC,POSTATUS,QSTATUS,STATUS,TDATE,TOT
N USER,VEND,X,XXZ,Y,ZP,ZTR,HDATE,PRC
W @IOF
S DIR("A")="Enter beginning date",DIR("?")="Enter the first date for which you wish to see records"
S DIR(0)="D^^" D ^DIR K DIR Q:+Y<1 S FDATE=+Y W " ",Y(0)
S DIR("A")="Enter ending date",DIR("?")="Enter the last date for which you want to see records"
S DIR(0)="D^^" D ^DIR K DIR Q:+Y<1 S EDATE=+Y W " ",Y(0)
I EDATE<FDATE W !,"Date range is incorrect." G START
S DIR(0)="S^P:Paid;U:Unpaid;B:Both",DIR("A")="STATUS" D ^DIR K DIR Q:Y["^" S STATUS=Y
S:STATUS["P" STATUS="P" S:STATUS["U" STATUS="U" S:STATUS["B" STATUS=""
S %ZIS("B")="",%ZIS="MQ" D ^%ZIS Q:POP
D DETAIL,^%ZISC K FLAG Q
DETAIL ;
U IO S U="^",P=1,(EX,POSTATUS,ZP)=""
F I=24,29,32,34,37,38,40,41,50,51 S ARR(I)=""
.;Do not mix data from different stations
.Q:CP="" Q:Y<FDATE Q:Y>EDATE
.D DD^%DT S TDATE=Y
.S LINE1=CP_"^"_PAT_"^"_TDATE_"^"_USER_"^"_VEND
.S LSTATUS=POSTATUS_"^"_CSTATUS
.S LINE2=AMT_"^"_CC_"^"_BOC
;
WRITE ;
.S TOT=0 F S ZP=$O(^TMP($J,CP,ZP)) Q:ZP="" Q:EX="^" D
..D:P=1 HEADER
..S LINE4=^TMP($J,CP,ZP,4) I +$P(LINE4,"^",2)'=45 W $P(LINE4,"^",1),!
..I +$P(LINE4,"^",2)=45 S AMT1=0,^TMP("CANC",$J)=1 W $P(LINE4,"^",1),!
..S TOT=TOT+AMT1,GTOT=GTOT+AMT1
QUIT
;
W @IOF
W ?56,HDATE,?70,"PAGE ",P
W !,"FCP",?6,"PO NUMBER",?19,"PURCHASE DATE",?36,"BUYER",?58,"VENDOR"
W ! F I=1:1:10 W "--------"